بهداشت و سلامت دهان و دندان یعنی چه؟

بهداشت دهان و دندان
استاندارد

صحبت پیرامون بهداشت دهان و دندان به جهت اهمیت بسیاری که دارد زیاد است. به دلیل اپیدمی پوسیدگی دندان ما نیز برآن شدیم تا نکات تخصصی را در بهداشت فردی و دهان و دندان برای شما بیان کنیم.

در بحث سلامت دهان و دندان به بررسی راهکارها ، برای پیشگیری و جلوگیری از به وجود آمدن هر گونه بیماری و پوسیدگی در دندان می پردازد.

بهداشت دهان و دندان یعنی چه؟

بهداشت به معنای مراقبت و نگهداری از دندانها به روش صحیح و درست می باشد. قبل از ایجاد هر گونه بیماری نیاز است به یک سری نکات توجه داشته باشیم تا امکان ابتلا به بیماری را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. به دستورالعمل ها برای جلوگیری از بیماری بهداشت می گویند که بر دو نوع فردی و اجتماعی می باشد. به طور مثال استفاده صحیح از مسواک، خمیر دندان و نخ دندان مناسب در بهداشت فردی از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان

دهان و دندان

دهان اولین بخش از لوله گوارش می باشد که تمام دندانها را در خود جای داده است. دندانها در دو طرف فک بالا و پایین در یک ردیف و منظم قرار گرفته اند. جنس دندان ها از ماده ای سخت و سفید رنگ است.

نحوه قرارگیری و رنگ دندان ها در زیبایی صورت و لبخند نقش بسیار مهمی دارد. امروزه یکی از بیشترین عملها در کلینیک های دندانپزشکی ترمیم لبخند می باشد.

همانطور که می دانید درمان در این حوزه پزشکی (بیماریهای لثه، دهان و دندان) بسیار پرهزینه هستند. با رعایت نکات بهداشتی می توانید از به وجود آمدن این بیماریها جلوگیری کنید و هزینه را صرف نگهداری و مراقبت از دندانها کنید.

انواع دندان

دندانها به دو دسته تقسیم میشوند:

  1. دندانهای شیری
  2. دندانهای دایمی

رشد دندان های شیری از زمان جنینی شروع میشود و تا ۶ سالگی ادامه دارد. نوع تغذیه مادر در هنگام بارداری در سلامت دندان های کودک تاثیر زیادی دارد. این دندان ها بعد از ۶ سالگی تا ۱۴ سالگی به تدریج لق شده  و می افتند. دندان های جدید را دندان های دایم می گویند.

بسیاری از مردم بر این باورند که دندان های شیری موقت هستند و نیازی به مراقبت های پزشکی و حتی بهداشتی ندارند. این باور غلط باعث میشود که اکثر مردم نسبت به بهداشت دندان های شیری کوتاهی کنند این موضوع سبب پوسیدگیهای پیشرفته می شود.

اگر چه دندانهای شیری موقت هستند ولی به مراقبت نیاز دارند.

همانطور که می دانید بخشی از عمل گوارش در دهان انجام میشود. با پوسیدگی دندان این عمل به طور کامل صورت نمیگیرد و سوء تغذیه را در کودکان ایجاد می کند.

بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان

عوامل ایجاد پوسیدگی در دندان ها

عدم استفاده از مسواک و یا به روش صحیح مسواک نزدن باعث ایجاد پوسیدگی در سطح دندانهای آسیای بزرگ و کوچک می شود. دندانها به طور کامل تمیز نشده اند و باقی مانده غذا در دهان و لابلای دندانها می ماند و محیط مناسبی را برای باکتریهای مضر ایجاد می کند.

  • عدم استفاده از نخ دندان : در صورتی که دندان ها فاصله نداشته باشند و به هم چسبیده باشند مسواک بین دندان ها را خوب تمیز نمی کند. لازم است برای تمیزی فضای بین دندان ها از نخ دندان استفاده شود. در غیر اینصورت با وجود مسواک زدن آثار پوسیدگی را دندانها مشاهده می کنید.
  • استفاده از دهان شویه و آب نمک: استفاده صحیح از دهان شویه ها و آب نمک رقیق به بهداشت دهان و دندان کمک زیادی می کند. ولی بسیاری از افراد برای رعایت بهداشت بیشتر از دهان شویه ها بی رویه استفاده می کنند. این امر باعث از بین رفتن باکتریهای مفید دهان می شود که خود باعث بیماریهای دیگر می شوند.
  • تنفس از راه دهان: کسانی که به هر دلیلی در هنگام خواب با دهان باز نفس می کشند. دچار پوسیدگی های بیشتری در سطح دندانها میشوند. در بیشتر مواقع باعث انحراف فک و دندان ها نیز مشود که نیاز به ارتودنسی پیدا می کنند. این افراد بایستی با مراجعه به متخصصین گوش، حلق و بینی مشکل تنفس خود را برطرف کنند.
  • خشکی دهان : خشکی دهان نیز از عواملی است که باعث پوسیدگی دندان می شود. مصرف بعضی ازداروها (قلبی، عصبی، گوارشی) باعث خشکی دهان می شود.
  • برخورد دندان با اجسام سخت: یکی دیگر از عواملی که باعث پوسیدگی دندان می شود برخورد دندان با اجسام سخت مثل شکستن گردو یا بادام و … می باشد.
  • افرادی که به واسطه شغل از شیرینی و شکلات و نان بیشتر استفاده می کنند بیشتر در معرض پوسیدگی دندان هستند.
  • مصرف سیگار و مواد مخدر نیز در پوسیدگی دندان تاثیر زیادی دارند.
  • در خانمها بارداری، روند پوسیدگی دندانها را افزایش میدهد.

پشنهاد میکنم مقاله کاهش درد دندان با گیاه میخک در منزل را حتما مطالعه کنید

 

3 دیدگاه در “بهداشت و سلامت دهان و دندان یعنی چه؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *