پوسیدگی دندان و راهکارهای پیشگیری از آن

پوسیدگی دندان
استاندارد

پوسیدگی دندان نوعی بیماری عفونی است که قابل انتقال است و  در سطح دندان با فعالیت میکروبها شروع میشود  و در ساختمان دندان پیشرفت می‌کند.در صورتی که در دسترس این میکروب ها مواد قندی نیز باشد شروع به ساختن اسید کرده  و بافت های سخت دندان را تخریب می کنند و پیشرفت آن با موجب دندان درد خواهد شد.

بیماریی که در اثر فعالیت میکروب ها باشد بیماری عفونی گویند. حال اگر این بیماری قابل سرایت باشد یعنی از جایی به جای دیگر منتقل شود به آن بیماری قابل انتقال گویند. با توجه به تعریفی که از پوسیدگی دندان داشتیم پوسیدگی یک بیماری عفونی است و از یک دندان به دندانهای دیگر قابل انتقال است.

عوامل ایجاد پوسیدگی دندان

عدم آگاهی مردم از بهداشت فردی و بهداشت دهان و دندان باعث ایجاد پوسیدگی دندان می شود. معمولا افراد به دلیل ناآگاهی از سلامت دهان و دندان پس از ایجاد پوسیدگی های شدید و عمیق و با بوی بد دهان به مراجع درمانی مراجعه می کنند. که در واقع برای معالجه خیلی دیر شده است.

در مدارس و مهدکودک ها می توان با معاینه های دوره ای و کنترل دندان های کودکان و همچنین آموزش های لازم به آنها از پوسیدگی دندان و پیشرفت آن جلوگیری کرد.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

 راهکارهای پیشگیری از پوسیدگی دندان

  • اکثر کودکان و نوجوانان دچار پوسیدگی دندان هستند . پوسیدگی دندان در این سنین چزء شایع ترین بیماری عفونی در سراسر جهان می باشد. پس خانواده ها بایستی از همان اوایل کودکی مراقبت های دهان و دندان را جدی بگیرند.
  • تغذیه مادران در دوران شیردهی در استحکام دندانها اهمیت زیادی دارد. لذا مصرف شیر و مواد پروتئینی و ویتامین ها، کلسیم و فسفر به میزان کافی در دوران بارداری توصیه می شود.
  • تغذیه شیر خوار با شیر مادر در استجکام دندان تاثیر فراوانی دارد.
  • روش صحیح مسواک زدن را به کودکان آموزش دهید. در صورتی که کودکان مسواک بزنند ولی با روش غلط، آلودگیها و باقیمانده غذا به طور کامل از دهان خارج نمیشود و پوسیدگی ایجاد می کند. به کودکان آموزش دهید پس از هر بار غذا خوردن بویژه پس از خوردن شکلات و مواد قندی و تنقلات مسواک بزنند.
  • برای جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی به محض مشاهده علایم ان به دندانپزشک مراجعه کرده و برای درمان اقدام کنید.
  • معاینات منظم و دوره ای داشته باشید
  • برای دندانها از درزگیر استفاده کنید.درزگیرها پوشش های پلاستیکی  هستند که یه سطوح جویدن دندانهای عقبی متصل میشوند و شیار ها  و شکاف های دندان را آب بندی میکنند. نقش درزگیرها حفاظت از مینای دندان در برابر پلاک و اسید می باشد. هم بزرگسالان هم کودکان می توانند از آنها  استفاده کنند. برای کنترل و کمک به پیشگیری به همه کودکان در سنین مدرسه توصیه میشوند.انها تا ۱۰ سال نیاز به تعویض ندارند و در طول این مدت نیاز به چکاب هایی است تا مطمئن شوند در جای خود قرار دارند.
  • بعضی از آبها حاوی فلوراید هستند که نوشیدن آنها از پوسیدگی دندان جلوگیری می کنند
  • از نوشیدنیهای گازدار و تنقلات و میان وعده های غیر مفید پرهیز کنید. شما به غیر از آب هر چه بخورید فعالیت میکروب ها را در دهان تحریک کرده اسید تولید می کنند و در نهایت به مینای دندان آسیب میرسانند. اگر به طور مداوم از نوشیدنیها و میان وعده ها استفاده می کنید محیط مناسبی را برای فعالیت مداوم میکروب ها فراهم می کنید.
  • غذاها و میوه هایی که برای دندان مفید هستند را استفاده کنید. مانند میوه و سبزیجات تازه و قهوه بدون شکر، چای و شکر آدامس باعث افزایش جریان بزاق میشوند و به شستشو دندان ها کمک میکنند. در حالی که بعضی از خوراکی ها مثل چیپس و پفک لابلای دندانها چسبیده و به راحتی تمیز نمیشوند.

بهتر است این مقاله را نیز مطالعه کنید : بهداشت و سلامت دهان و دندان یعنی چه؟

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *